Časté otázky a odpovede AUPAIR for YOU

  1. Potrebujem ako Au Pair vodičský preukaz?

Niektoré rodiny môžu vyžadovať, aby Au Pair šoférovala. Ak je to požadované, je dôležité, aby si Au Pair vybavila medzinárodný vodičský preukaz a získala prax s jazdením naľavo a podľa britskej cestnej legislatívy. Väčšina rodín to v takom prípade rieši, tak že zabezpečia pár hodín šoférovania v Británii. Au Pair si tiež musí byť vedomá, či sú tu nejaké obmedzenia pri využívaní automobilu, napr. či ho môžu využívať vo svojom voľnom čase alebo iba v čase výkonu svojich povinností.

2. Musí platiť Au Pair odvody zo zárobku?

Nie, takéto odvody nie sú od Au Pair vyžadované. Nie je to práca, nemusíte sa registrovať do WRD, hostiteľská rodina za aupair nemusí platiť odvody, ani dane. Aj peniaze, ktoré Au Pair dostáva sú vlastne vreckovým, nie mzdou. Je to vyžadované len zo strany tých, ktoré vykonávajú mother´s help čo je považované za zamestnanie.

3. Ako je zabezpečená zdravotná starostlivosť pre Au Pair?

Au Pair zo Slovenska má nárok na National Health System. Je dôležité vedieť, že po príchode do rodiny je potrebné sa zaregistrovať u rodinného lekára. V urgentných prípadoch môžete využiť akúkoľvek pohotovostnú zdravotnú službu. Napriek tomu odporúčame sa ešte zdravotne pripoistiť v zahraničí, nakoľko lekárske služby ako napr. návšteva lekára je hradená len čiastočne a môže byť drahé.

4. Má Au Pair nárok na jazykové vzdelávanie?

Au Pair majú nárok využiť voľný čas na účasti na jazykovom kurze, avšak poplatky za ňho si hradia sami. Viaceré rodiny kurz svojim Au Pair preplácajú, vo väčších mestách sú takéto jazykové kurzy častokrát zdarma, treba sa na danom mieste pôsobenia informovať v danej britskej agentúre.

5. Má Au Pair nárok na dovolenku?

V prípade dlhodobých pobytov je rodinám odporúčané, aby svojim Au Pair dávali dovolenku o minimálnej dĺžke 2 týždne či už počas vianočných alebo veľkonočných sviatkov, hlavne ak Aupair pôsobí v rodine viac ako 6 mesiacov. Ak jej pobyt trvá kratšie ako 6 mesiacov, tieto dni voľna nie sú preplácané.

6. Aké sú v britských rodinách pravidlá?

Každá rodina má iné pravidlá a priority. Pomáha ak sa Au Pair na začiatku veľa pýta a overuje si, čo je pre koho dôležité. Celkovo platí, že také pravidlá, ako napr. nechodiť po byte len v spodnej bielizni alebo nezjesť všetky jogurty v chladničke, neplatí len v slovenských rodinách.

7. Je možný aj BABY-SITTING a čo to znamená?

Au pair a Au pair Plus môžu vo svojom voľnom čase chodiť opatrovať 2-krát týždenne. Ak máte záujem opatrovať aj častejšie alebo pracovať aj viac hodín, ako je dohodnuté, odmena za každú hodinu je minimálne  £2.50.

8. Má Au Pair nárok na voľný čas?

Áno. Účastníčky všetkých programov majú nárok na 2 celé dni voľna každý týždeň. Tieto dni nesmú byť rodinou zrušené, len v prípade pohotovosti a po dohode s Vami.

9. Ako je to so spoločenským životom Au Pair?

Viacero agentúr poskytuje podporu napr. organizovaním stretnutí ich Au Pair s ďalším v danom meste pôsobenia. Sledujte preto sociálne siete britskej agentúry, cez ktorú budete pôsobiť. Tiež je výhodné spýtať sa rodiny alebo účastníkov kurzu anglického jazyka, kde sa chodia zabaviť, zašportovať, kde sa stretávajú a pod..

10. Je fajčenie dovolené?

Väčšina rodín nepreferuje udržiavanie tohto zlozvyku v ich domácnosti a v prítomnosti detí, preto je očakavané, že Au Pair bude rešpektovať postoj hostiteľskej rodiny, či už bude negatívny, alebo pozitívny.

11. Môžem používať telefón u hostiteľskej rodiny?

Nie, dokým s tým hostiteľská rodina nesúhlasí. Je možnosť zakúpiť si karty do mobilných telefónov v novinových stánkoch alebo na poštách, prípadne využiť telefónne búdky na ulici.

12. Aké budú moje prvotné náklady s príchodom do Veľkej Británie?

Vo väčšine prípadov platí, že Au Pair si platí cestu tam a naspäť. Hostiteľská rodina po príchode vyzdvihne Au Pair na letisku alebo stanici a tiež ju tam vezme v prípade odchodu späť na Slovensko. Je povinnosťou Au Pair informovať o všetkých detailoch rodinu a dohodnúť sa s nimi o všetkom, hlavne pri príchodoch vedia vzniknúť viaceré nedorozumenia.

Ostatné náklady súvisia s vybavením všetkých potrebných dokumentov (napr. výpis z registra trestov, lekárske potvrdenie).

Máte záujem ísť do Británie bez poplatkov? Registrujte sa ešte dnes!